Kristýna: Dobrovolnictví je dobrá volba

Kristýna: Dobrovolnictví je dobrá volba

Do Klubu v 9 docházím jako dobrovolník již čtvrtým rokem. Na začátku roku 2014 jsem hledala vhodnou činnost a místo pro využití mých skromných tvůrčích schopností. Kamarádka mi navrhla dobrovolnictví, kterému se sama zrovna věnovala v Hradci Králové. Na internetu jsem objevila právě Klub v 9 a zkusila napsat email vedoucí této služby. Následovala úvodní schůzka s pracovnicí Janou a poté schůzka v dobrovolnickém centru Kambala, kde jsem podepisovala smlouvu o dobrovolnické službě.

 

Už od začátku jsem se v Klubu v 9 cítila dobře, mezi pracovníky i mezi uživateli. Ze začátku jsem s klienty pracovala pouze v keramické dílně. Zkoušeli jsme práci na hrnčířském kruhu nebo modelování. Postupem času se moje aktivity rozšířily na rozličné druhy výtvarných činností, a tak je tomu dosud. Sama jsem se tu také naučila mnoha novým technikám.

A jak vypadá moje působení v Klubu v 9? Většinou se účastním jednou týdně kreativní dílny. Obvykle přicházím před samotným programem. Inspiraci na tvoření mám dopředu zkonzultovanou s pracovnicemi. V deset hodin začnou dílny, pustíme si hudbu, povídáme si, všichni tvoříme, zkoušíme nové techniky, vymýšlíme nové výrobky. Vždy zde vládne přátelská atmosféra. Lidé přijdou při tvoření na jiné myšlenky. Výrobky se poté prodávají na tematických výstavách v místní knihovně a na různých akcích. Všichni můžeme mít dobrý pocit, že někomu po jejich zakoupení udělají radost.

Během těch roků, co jsem dobrovolníkem v Klubu v 9, jsem kromě tvořivých činností prodávala výrobky klientů na festivalech či jiných akcích města a Charity, točila krátký rozhovor pro TV Vysočina, setkala se s panem biskupem, nebo se pokusila dělat modelku pro focení šatů. Jsem ráda, že mohu být malou součástí Oblastní charity Žďár nad Sázavou, která dělá tolik dobrého.

Každý v životě potřebuje pocit, že někam patří a že je lidem užitečný. Já našla obojí tady. Jsem vděčná, že svým malým přispěním mohu pomoci, že se mám kam vracet, že jsem měla štěstí a objevila tohle místo. Pokud někdo hledá smysluplné využití času, dobrovolnictví je dobrá volba.

Kristýna, dobrovolnice z Klubu v 9

 

DSCN0973