SLAVÍME 25 LET... Víte, co je BABY STREETWORK?

SLAVÍME 25 LET... Víte, co je BABY STREETWORK?

Zdravím všechny posluchače mého, zatím krátkého, příběhu. Narodil jsem se v roce 2015, po dlouhém monitorování a zjišťování situace, zda budu prospěšný. Toto monitorování probíhalo tak, že sociální pracovnice a pracovník procházeli mým budoucím trvalým bydlištěm a sledovali, zda se zde nachází cílová skupina, ke které mě později přiřadí. Pracovnice a jeden pracovník prozkoumali jak centrum města, tak přilehlé ulice, parky, školy a odlehlá prostranství. Vše dopadlo v můj prospěch a mohl začít můj opravdový příběh.

 

Pojmenovali mě streetwork, neboli terénní sociální práce, a jako místo mého trvalého pobytu zvolili, jak již bylo řečeno, Velkou Bíteš. Zde se mi hned začalo velmi líbit. Mým úkolem bylo podpořit a pomáhat dětem a mládeži od deseti do dvaceti let, což se mi hned od začátku dařilo, protože se ve Velké Bíteši nacházelo mnoho osob, které chtěli zjistit, proč jsem na světě. Cílovou skupinu mi zvolili po vzoru té ve Velkém Meziříčí, ale protože za mnou přicházelo mnoho mladších dětí, tak mi později rozšířili tuto skupinu i o osmileté a devítileté děti.

A jak probíhal a probíhá můj klasický den? Od začátku probíhá moje poslání ve dvou pracovních dnech. Dříve to bylo jednou tři hodiny a jednou čtyři hodiny, ale protože se mi to pořád pletlo, tak mi stanovili pravidelně úterý a čtvrtek od jedné do čtyř. V této době jsem k dispozici v ulicích, kde mě můžete vídat v podobě sociálních pracovnic, které jsou většinou vidět v hloučku dětí a mládeže.

Občas je mi trochu teskno, a to když slyším, že se někdo velmi trápí, pláče a nemůže přijít na to, jak situaci řešit. Vím ale, že moje pracovnice jsou velmi šikovné a taková trápení umí řešit, a pokud by byl problém vážnější a nestačili by na to, tak ví, že se mohou obrátit o pomoc k odborníkům, kteří jim dají rady, které pomohou.

A co mi dělá největší radost? No to se přece ví, že smích, štěstí a možnost vidět, jak se někdo s někým má rád a samozřejmě tím pádem také to, že jsem užitečný a moje práce má smysl. A kvůli takovým chvílím si vážím toho, že tu můžu být a těším se na to, co nového mé báječné pracovnice vymyslí a čím pomohou. Budu tu stále s nimi a budu jim pomáhat, protože i mě stále někdo zdokonaluje a upřesňuje moje kompetence a pravidla.

 

Autorka textu: Zdeňka Střechová, DiS., zástupkyně vedoucí NZDM Wellmez, sociální pracovnice

 

DSC01166