Při sobotní Sbírce potravin darovala veřejnost Charitě a Portimu 1 272 kilo potravin a drogerie
28. dubna 2021 Články

Při sobotní Sbírce potravin darovala veřejnost Charitě a Portimu 1 272 kilo potravin a drogerie

sobotu 24. dubna 2021 se po celé České republice uskutečnilo jarní kolo tradiční Sbírky potravin. Z důvodu rotace akce po místních supermarketech připadl Oblastní charitě Žďár nad Sázavou a po dohodě i obecně prospěšné společnosti Portimo novoměstský supermarket BILLA.  Zájem dárců byl i přes všechna hygienická opatření veliký. Již od rána se koše dobrovolníků centra Kambala plnily velkými nákupy, které v 16 hodin, kdy došlo ke střídání obou subjektů, činily 1 065 kilo potravin a drogerie. Portimo, o.p.s. pak ve zbylých dvou hodinách Sbírky získalo od štědrých dárců 207 kilogramů. Získané zboží podpoří ty, kteří se ocitli ve velmi těžkých existenčních podmínkách.

„Děkuji všem dárcům, dobrovolníkům i kolegům, bez jejichž pomoci by tento krásný výtěžek nemohl putovat tam, kde je to třeba. Klientům Charitní záchranné sítě tak můžeme pomoci se zajištěním základních životních potřeb a přispět k tomu, aby i jejich život byl důstojnější,“ vysvětluje Mgr. Jana Kincová Křížková, koordinátorka projektu.
Materiální pomoc pomůže potřebným v rámci celého okresu Žďár nad Sázavou. Klienty Charitní záchranné sítě jsou rodiny s dětmi i jednotlivci, kteří se ocitli v nouzi a nejsou schopni ji vyřešit vlastními silami. Zaměstnanci Charity zaznamenali v posledním roce navýšení počtu žadatelů o pomoc, a to zejména kvůli pandemii COVID 19 a jejími ekonomickými dopady. „Nárůst klientů pro nás znamená i vyšší nároky na zajištění materiální pomoci, a proto nás velmi těší zájem veřejnosti, která není lhostejná k osudům druhých,“ doplňuje Jana Kincová.

Do sobotní sbírky se opět aktivně zapojilo i dobrovolnické centrum Kambala. Během sobotního dne vypomohlo při organizaci Sbírky potravin 11 dobrovolníků, včetně členů Fotbalového klubu Žďár nad Sázavou.
„V Bille v Novém Městě na Moravě jsme sbírku pořádali poprvé a byli jsme sami zvědaví, jak se sbírka organizačně povede. Za pomoci skvělého dobrovolnického týmu, který pomáhal nejen při výběru komodit v obchodě, ale i s jeho převozem do Žďáru nad Sázavou a následným tříděním, vše dopadlo velmi dobře. Potěšila nás i příjemná atmosféra v Bille a dobré počasí, které Sbírce přímo nahrávalo,“ popisuje koordinátorka Sbírky potravin a současně i koordinátorka dobrovolníků centra Kambala Mgr. Michaela Kuchtová.
K ní se přidává i dobrovolník Tomáš: "Sbírka potravin je pro mě výbornou akcí, která pomáhá ve všech směrech: mně jako manažerovi korporátní firmy vyčistit si hlavu, přidat ruku k dílu a zjistit, že svět ještě není zkažený.“

 Od 16 do 18 hodin mohli dárci svým nákupem přispět i místní obecně prospěšné společnosti Portimo.
Touto cestou bychom rádi poděkovali za Portimo,o.p.s. všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou a kteří potravinami či drogistickým zbožím přispěli na dobrou věc. Příjemným překvapením byl pro nás fakt, že se dárci více zajímali o to, co je skutečně potřeba. Darovali tak zejména potraviny a drogerii, kterých máme dlouhodobě nedostatek, jako jsou konzervy, dětské výživy, trvanlivé mléko a z drogerie dětské pleny, šampony a sprchové gely. I za poměrně krátkou dobu, po kterou se Portimo o.p.s. sbírky účastnilo, se díky štědrosti dárců podařilo doplnit zásoby potravin, které budou rozváženy lidem a rodinám v tíživé situaci,“ uvádí Mgr. Petra Holotíková, vedoucí Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.

Sbírka potravin se od roku 2019 koná vždy dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Loňské jarní kolo muselo být kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Záštitu nad její realizací převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Kontakt na koordinátorku Sbírky potravin, Oblastní charita Žďár nad Sázavou
Mgr. Michaela Kuchtová,  tel.: 777 755 444, e-mail: michaela.kuchtova@zdar.charita.cz
Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Horní 22, 59101 Žďár nad Sázavou
www.zdar.charita.cz, fb: @ochzr

Kontakt na vedoucí Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Portimo o.p.s.
Mgr. Petra Holotíková
mob.: 739 957 800, e-mail: petra.holotikova@portimo.cz 
Portimo, o.p.s., Drobného 301; 592 31 Nové Město na Moravě

IMG_20210424_100456DSC_0195

Mgr. Lenka  Šustrová

Mgr. Lenka Šustrová

koordinátorka propagace
Tel.: 777 155 389 E-mail: 7.AuRWim%mEy.Z4WHsqk8W7%WkvDRW7r