Hana Rosecká: Dobrovolník má srdce na pravém místě
13. září 2022 Články

Hana Rosecká: Dobrovolník má srdce na pravém místě

Zadní Zhořec – Správný dobrovolník má srdce na pravém místě. Je otevřeným, obětavým člověkem, ochotným vždy pomoci. „Přijímá lidi takové, jací jsou. Má odvahu a nebojí se prožívat nové životní situace. Má dobrou náladu, protože ji pak snadněji přenáší na klienty,“ říká Hana Rosecká ze Zadního Zhořce. Sama se tuto definici správného dobrovolníka snaží naplnit při práci v denním stacionáři Nesa ve Velkém Meziříčí. Toto zařízení Oblastní charity Žďár nad Sázavou poskytuje služby lidem s postižením z Velkého Meziříčí a okolí.

Studentka církevní školy Caritas, vyšší odborné školy sociální v Olomouci a Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, asistuje klientům stacionáře při běžných činnostech. Stará se o zpestření jejich všedních dnů, pomáhá jim při různých rukodělných pracích.

Hana Rosecká zvládá společné zpívání s uživateli stacionáře. „Povídáme si o hudebních nástrojích, já hraji na trubku a oni zpívají, někdy mě i sami doprovází tleskáním nebo hraním na jednoduché nástroje - dřívka, bubínek,“ vysvětluje mladá dívka. Sama má k muzice velmi blízký vztah, zpívá, hraje na trubku a na flétny. Na trubku hraje v Radostínské dechovce. 

Čtěte také: Jakub Vítek: Dobrovolnictví je skvělá zkušenost pro život

Dvacetiletá studentka chodí pomáhat do Nesy převážně v pátek. „Vídám více či méně pořád stejné klienty. Už se z nás stali kamarádi. Když se pak náhodou potkáme ve městě, tak se nebojí se mnou promluvit, popovídat si. I tímto něžným kontaktem jim dávám najevo, že je beru rovnocenně, jako ostatní lidi bez ohledu na jejich hendikep,“ vysvětluje.

Studentka vzdělávacího programu sociální práce považuje praxi v Nese za životní zkušenost při svém hledání té pravé cílové skupiny pro budoucí povolání. „Je to obrovské obohacení pro člověka. Vidím, že oni se neskutečně snaží, i když nemohou. Mají obrovskou píli,“ mluví s úctou o klientech Nesy.

V Nese se Hana Rosecká setkala s uživatelem, který nemluví. Dorozumívá se pouze tím, že podává předměty či obrázky se symboly. „Potěšilo mě, když mi poprvé dal najevo, že má hlad. To byl pro mě velký impuls, že ve mně našel důvěru. Někdy symbol jídla totiž nedá ani někomu, koho dobře zná. Zahřálo mě u srdce, že jsme to spolu zvládli a dokázali se domluvit,“ vypráví dobrovolnice žďárské Kambaly. Každý úsměv klientů Nesy jí dává motivaci v denním stacionáři pracovat. „Vím, že to má smysl,“ doplňuje.

Kontaktní formulář: Staňte se dobrovolníkem, dělejte radost s námi

V Kambale se mezi dobrovolníky Oblastní charity Žďár nad Sázavou zapsala Hana Rosecká v letošní zimě. Z centra studentku ze Zadního Zhořce oslovují i se žádostmi o pomoc při různých akcích Charity. Naposledy jste se s ní tak mohli potkat na Funny festu ve Velkém Meziříčí. „Všichni dobrovolníci jsou v Kambale milí, vlídní, přijali mě okamžitě mezi sebe. Pojďte pomáhat i vy. Stojí to za to věnovat čas druhým, oni vám to vrátí v mnohem větší míře, než byste si teď dokázali představit,“ vyzývá Hana Rosecká z dobrovolnického centra Kambala Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

info

Kambala

Dobrovolnické centrum Oblastní charity Žďár nad Sázavou se zabývá systematickou prací s dobrovolníky, kteří se podílí především na realizaci projektů Charity, projektů spolupracujících organizací a poskytují pomoc při mimořádných událostech. Kambala každoročně zaštiťuje Tříkrálovou sbírku v okrese Žďár nad Sázavou, spoluorganizuje Potravinovou sbírku a Koláč pro hospic.

Jiří Marek

koordinátor propagace
Tel.: 732 292 936 E-mail: 5bEsO_5j0dm%Cj87~5prRb~lW5pJ