Jeden tisíc pět set. Tolika válečným uprchlíkům již pomohla žďárská Charita
24. srpna 2022 Články

Jeden tisíc pět set. Tolika válečným uprchlíkům již pomohla žďárská Charita

Žďár nad Sázavou – První podaná ruka, vlídné přijetí a teplá polévka na uvítanou po strastiplné cestě. Obstarání potravin a oblečení, zajištění ubytování i akutní zdravotní péče. Pomoc se sháněním školy, školky pro děti, při hledání práce. Oblastní charita Žďár nad Sázavou je oporou pro lidi z Ukrajiny, které z jejich domovů vyhnala válka, již šest měsíců.

Často přijeli jen s jedním batohem. „Většinou šlo o mámy s dětmi, které pro jejich záchranu cestovaly do neznáma s obavami, ale i obrovským odhodláním vše zvládnout. A ony to zvládly,“ řekla koordinátorka pomoci lidem na Ukrajině Jana Kincová Křížková ze žďárské Charity. „Když se ohlédneme, zdá se až neuvěřitelné, že těchto lidských příběhů jsme za půl roku už prožili více než tisíc pět set,“ dodala Jana Kincová Křížková.

Čtěte také: Liliya Alieva: Válka rozbila naši víru v lidskost

Válka na Ukrajině neskončila. Podpora Oblastní charity Žďár nad Sázavou ukrajinským válečným uprchlíkům pokračuje.  „Stále věříme, že naše pomoc má smysl.  Jsou to především děti, ženy a staří lidé, kteří museli opustit svou vlast,“ upozornila Jana Kincová Křížková s tím, že všichni bez rozdílu, kteří prchají před hrůzami válčení, si zaslouží pomocnou ruku.

Oblastní charita Žďár nad Sázavou se aktuálně snaží pomáhat ukrajinským uprchlíkům s vybavením jejich dočasných domácností díky vlastnímu projektu Dejte věcem druhou šanci. Shání třeba použité ledničky, pračky, dvouplotýnkové vařiče, mikrovlnné trouby, varné konvice a další základní spotřebiče.

S pomocí Oblastní charity mohou lidé z Ukrajiny žít v okrese Žďár nad Sázavou plnohodnotný život. Patří mezi ně i devětatřicetiletá Liliya Alieva s jedenáctiletou dcerou Gunel a třináctiletou dcerou Gulnaz. „Žďárská Charita nám rychle zajistila ubytování a vše potřebné k životu. Jídlo, oblečení, nádobí nebo třeba ložní prádlo. Okamžitě mi pomohli domluvit se s lékaři. Holky chodí do české školy,“ je vděčná Liliya Alieva. Ona sama našla práci v Oblastní charitě Žďár nad Sázavou. Pomáhá svým krajanům se začleněním do normálního každodenního života v Česku.

Dále na webu: Jak můžete pomoci Ukrajině?

Do žďárské Charity volají i lidé přímo z Ukrajiny. „Vyjadřují nám svůj vděk za to, že jejich děti, ženy, rodiče u nás našli druhý domov. Přináší jim to klid. Vědí, že jejich blízcí jsou v bezpečí. Je to i díky vám všem, kteří nás podporujete,“ řekla Radka Čaníková.

Oblastní charita Žďár nad Sázavou poskytuje obyvatelům okresu osmnáct služeb. „Pomoc Ukrajině a jejím občanům je naším dalším velkým závazkem,“ doplnila koordinátorka pomoci ukrajinským lidem Jana Kincová Křížková.

Sokolovna. Lidem z Ukrajiny, pro které nebylo v prvních uprchlických vlnách připraveno trvalé bydlení na některé z far v okrese nebo v soukromí, sloužila jako první střecha nad hlavou sokolovna rodiny Kinských ve Žďáře nad Sázavou. V historické budově nedaleko zámku za půl roku nocovalo šedesát osob. „Jsme šťastni, že i v těchto improvizovaných prostorách jsme jim dokázali poskytnout takové zázemí, že na pobyt v sokolovně vzpomínají s láskou a stále se do ní rádi vrací,“ řekla Radka Čaníková, pracovnice žďárské Charity. Foto: Radka Čaníková Poděkování. Při Dni Žďáru se v červnu uskutečnilo setkání uprchlíků z Ukrajiny na Farských humnech. Obyvatelům města poděkovali za vlídné přijetí. Foto: Zbyněk Čech „Válka pokračuje, pomoc Oblastní charity Žďár nad Sázavou nekončí. Může se zdát, že lidé, kteří z Ukrajiny uprchli před válečnými hrůzami, žijí v České republice pokojný život. Opak je pravdou. V myšlenkách jsou pořád tam, kde vyrostli, žili a nechali své blízké. V obcích, městech, ve svých domovech, na které padají rakety. To je po celou dobu trvání války dělá zranitelnými.“ Oblastní charita Žďár nad Sázavou

Jiří Marek

koordinátor propagace
Tel.: 732 292 936 E-mail: 5bEsO_5j0dm%Cj87~5prRb~lW5pJ